زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد حسن رستمیان

⚪️ زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد حسن رستمیان مدیر جدید حوزه های علمیه استان

🔷 محمدحسن رستمیان فرزند گل محمد در روز دهم مهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی در روستای تویه دروار دامغان دیده به جهان گشود وی تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در روستای تویه دروار گذراند. سپس در سال ۱۳۶۱ به حوزه علمیه دامغان رفت و به تحصیل علوم دینی در مدرسه علمیه امام صادق(ع) پرداخت.

🔶 وی ادبیات را نزد حجج اسلام قادری(ره)و شیخی(ره) و حاج شیخ احمد فؤادیان آموخت و سطح متوسط را در محضر حجج اسلام والمسلمین مرحوم حاج سید مسیح شاهچراغی(ره) و حاج شیخ محمد ترابی و آیت الله حاج سید محمود ترابی سپری کرد.

🔷 در دهه ۶۰ و در دوران دفاع مقدس چندین بار در جبهه ها حضور یافت و در سال ۱۳۶۷-۱۳۶۸ نیز بمدت یکسال مدیریت حوزه علمیه دامغان را بر عهده گرفت.

🔶 سپس برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۶۹ به قم هجرت کرد و سطوح عالی را نزد آیات: نکونام گلپایگانی، سید احمد خاتمی و مصطفی اعتمادی فرا گرفت. نهایتاً در طی مسیر مدارج علمی، از سال ۱۳۷۳ به مدت ۱۰ سال در درس خارج فقه مرحوم حضرت آیةالله مشکینی(رض) شرکت کرده و یک دوره اصول را نیز از محضر مرجع بزرگوار حضرت آیةالله سبحانی بهره برد.

🔷 ایشان همزمان با تحصیل و تحقیق در زمینه تبلیغ امور دینی و اداره مسجد فعالیت داشت و از سال ۱۳۷۴ به مدت ۱۲ سال امامت جماعت مسجد بزرگ امیر المؤمنین واقع در خیابان ۴۵ متری شهید مدرس شهر مقدس قم را برعهده گرفت. در همان سال در قم عضو جامعه ناصحین شده و‌ در احیای امر به معروف فعالیت نمود.

🔶 بعد از فرمان حضرت آیةالله خامنه ای مبنی بر تدوین دایرة المعارف فقه شیعه زیر نظر آیةالله هاشمی شاهرودی، با همکاری عده ای از محققین به تدوین دایرة المعارف فقه شیعه مشغول شد.

🔷 حجةالاسلام رستمیان در سال ۱۳۸۶ به خاطر نیاز حوزه علمیه دامغان از قم به دامغان هجرت نموده و بعنوان معاونت آموزش حوزه علمیه این شهرستان فعالیت خود را آغاز کرد. بخاطر اهمیت تبلیغ دین در همان سال ۸۶، در مسجد امیرالمؤمنین علیه السلام دامغان واقع در پشت فرمانداری به عنوان امام جماعت فعالیت فرهنگی تبلیغی خود را ادامه داد.

🔶 وی در سال ۱۳۸۷ مؤسسه خیریه اهل البیت علیهم السلام را با همکاری عده ای از خیرین و معتمدین جهت خدمت رسانی به محرومین و نیازمندان تأسیس نمود و تاکنون این مؤسسه فعالیت خود را ادامه داده و در همین راستا با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) تحت عنوان مرکز نیکوکاری امیرالمؤمنین فعالیت خود را گسترده تر کرده است.

🔷 حجت الاسلام و المسلمین رستمیان در اواخر سال ۱۳۸۹ به عنوان امام جمعه موقت دامغان، معرفی شدند و در سال ۱۳۹۰ که حوزه علمیه دامغان در سه مقطع تفکیک شد به عنوان مدیر حوزه علمیه امام باقر(ع) واقع در مدرسه مطلب خان مسئولیت جدیدی را برعهده گرفتند.

🔶 عضویت درشورای فرهنگ عمومی شهرستان دامغان و مسئولیت اداره حلقه های تربیتی صالحین از جمله فعالیت های وی محسوب میشود. حجةالاسلام رستمیان در خلال این سال هابه تدریس در حوزه و دانشگاه هم مشغول بوده اند.

🔷 ایشان در سال ۱۳۹۵ جهت پیگیری کارهای فرهنگی استان سمنان و در راستای امر مقام معظم رهبری مبنی بر
حمایت از فعالان فرهنگی خودجوش مسئولیت دبیری ستاد مردمی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان سمنان را پذیرفتند و در این سنگر مشغول فعالیت شدند.

0 Comments