زندگینامه ابوالشهید حضرت آیت الله سید محمود ترابی (دامت برکاته)

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان 6⃣

زندگینامه ابوالشهید حضرت آیت الله سید محمود ترابی (دامت برکاته)

آیت الله حاج سید محمود ترابی فرزندحجت الاسلام حاج سید حسین در 22 تیر 1319 شمسی در دامغان دیده به جهان گشود. پدرش در شمار عالمان دینی، واعظی مشهور و سرپرست و مدرس حوزه علمیه دامغان بود.
پس از تحصیلات ابتدایی در سال 1334 شمسی وارد حوزه علمیه دامغان شد و دروس مقدماتی و لمعتین را نزد پدر و حضرات آیات: محمد رضا خدایی، تقی قادری، و گل محمد نصیری فرا گرفت.

سال 1343 شمسی رهسپار قم شد و سطح عالی را در محضر حضرات آیات مصطفی اعتمادی، جعفر سبحانی، حسین نوری همدانی، محمد فاضل لنکرانی، سید محمد باقر سلطانی، علی مشکینی و ابوالقاسم خزعلی به پایان رساند. آنگاه به مدت 7 سال در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات مرتضی حائری، سید محمد محقق داماد و محمدرضا گلپایگانی شرکت کرد.

او از سال 1358 شمسی در حوزه علمیه دامغان و از سال 1365 شمسی در دانشگاه آزاد اسلامی دامغان به تدریس پرداخته است. وی از آیت ا… العظمی محمد فاضل لنکرانی (ره) اجازه نقل حدیث و از حضرات آیات امام خمینی (ره)، سید ابوالقاسم خویی (ره)، سید محمدرضا گلپایگانی (ره)، محمد علی اراکی (ره)، محمد فاضل لنکرانی (ره)، ناصر مکارم شیرازی، سید علی خامنه ای، محمد تقی بهجت (ره) و لطف ا… صافی گلپایگانی اجازه حسبیّه دارد.

مقاله هایی در زمینه دشمن شناسی، آسیب شناسی، طهارت اهل کتاب و تقریرات درس اصول و فقه از آثار مکتوب اوست.

این استاد اخلاق در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی با اجرای برنامه های تبلیغی، پخش اطلاعیه های امام (ره)، شرکت در راهپیمایی های متعدد مانند 11 محرم 1357 شمسی و حمایت از آیت ا… ابوالقاسم خزعلی و دیگر روحانیون که به دامغان تبعید شده بودند، به فعالیت پرداخت و به وسیله نیروهای ساواک بازداشت شد. تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 شمسی و رسیدگی به امور مردم و موقوفات از دیگر فعالیت های او بود.

در دوران دفاع مقدس به تبلیغ برای کمک و اعزام نیرو به جبهه ها پرداخت و خود نیز بارها در جبهه ها حضور یافت. اگرچه بخاطر کهولت سن شرایط فعالیت در خط مقدم را نداشت ولی حضور متواضعانه این پدر معنوی در کنار رزمندگان اسلام مایه دلگرمی و نشاط بود.
نصایح سودمند و سخنان ساده و دلنشین ایشان در قبل از عملیاتها در جمع دلاورمردان جنگ تحمیلی ، همواره در ذهن و فکر رزمندگانی که از قافله شهادت جا مانده اند نقش بسته است و هرگز فراموش نمی شود.

فرزندش سید محمد علی ترابی در سال 1363 شمسی در پانزده سالگی به شهادت رسید و ابوالشهید بودن افتخار دیگری در زندگی او محسوب می شود.

در سال 1370 شمسی به امامت جمعه دامغان منصوب و همچنین ریاست هیئت امنای حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) را عهده دار شد. او از اعضای هیئت موسس صندوق قرض الحسنه قائم (عج) و صندوق قرض الحسنه وحدت است.
بیت و دفتر ایشان همواره ملجا و پناهگاه مستضعفین و محرومین جامعه بوده است و در بین اقشار مختلف جامعه ،به شخصیتی زاهد ، عابد ، عارف و عالم شناخته می شود.

احداث حوزه علمیه در دامغان، مسجد میرزا داوودی، کتابخانه مسجد جامع، تاسیس حوزه علمیه خواهران در شهر امیریه، احداث حوزه علمیه علی بن موسی الرضا (ع) در شهر مقدس قم، ساخت مصلی از خدمات ماندگار این عالم دینی است.

ایشان اینک پس از عمری مجاهدت و تلاش ، مسئولیت حوزه های علمیه برادران و خواهران شهرستان دامغان را که از اوایل انقلاب به عهده گرفته بود همچنان به دوش می کشد.

0 Comments