زندگینامه عالم مجاهد حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد ترابی ( حفظه الله تعالی)

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان7⃣1⃣

زندگینامه عالم مجاهد حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد ترابی ( حفظه الله تعالی)

شیخ محمد ترابی فرزند رحمت الله در سال ۱۳۱۸ شمسی در دامغان از خانواده ای مذهبی بدنیا آمد.پدرش خیاط بود و با علما و روحانیون شهر رفت و آمد داشت.
پس از گذراندن دوران ابتدائی وارد حوزه علمیه دامغان گردید و با مشورت مرحوم شیخ غلامحسین خیری ، ادبیات را در محضر مرحوم شیخ محمدتقی قادری آغاز کرد.

سه سال بعد به قم مهاجرت کرد تا در کنار حرم کریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) ادامه تحصیل دهد. روزهای سختی که فقط تشنگی تحصیل ، مشکلات را بر او آسان می کرد. مطول را از مرحوم فشارکی ، قوانین را از شیخ مصطفی اعتمادی و لمعتین را از محضر آقایان صلواتی و ستوده آموخت. و سپس در درس مکاسب آقای مشکینی و کفایه مکارم شیرازی و مرحوم سلطانی حاضر شد.

در درس خارج از محضر آیات عظام شیخ عباسعلی شاهرودی ، گلپایگانی ، میرزا هاشم آملی ، امام خمینی ، آیت الله داماد ، و حاج شیخ مرتضی حائری ( رحمهم الله علیهم اجمعین) چندین سال تلمذ کرد. همزمان درس تفسیر را از محضر آیت الله سبحانی فرا گرفت.

در دوران قبل از انقلاب در سخنرانیهای حضرت امام خمینی (ره) در مسجد اعظم و نمازهای جماعت او حضور پیدا می کرد و از مبارزات امام در قم خاطرات فراوانی دارد.

پس از کسب تحصیل ابتدا برای تدریس به گرگان می رود ولی کمتر از یکسال بعد به دامغان برمی گردد و فعالیتهای تدریس و تبلیغ خود را در وطن خود مستقر می نماید.

در دامغان علاوه بر تدریس در حوزه علمیه ، امور طلاب را سر و سامان می بخشد و در مجامع انقلابی به سخنرانی می پردازد تا اهداف و آرمانهای امام خمینی(ره) را به گوش مردم برساند. از جمله فعالیتهای سیاسی مهم ایشان سخنرانی در مراسم چهلمین روز درگذشت سید مصطفی خمینی در دامغان و دفاع از حریم مردم در واقغه یازدهم محرم سال ۱۳۵۷ می باشد.

با پیروزی انقلاب به عضویت فعال کمیته انقلاب اسلامی شهرستان دامغان در می آید و همزمان به مسئولیت دفتر حزب جمهوری اسلامی منصوب می گردد.

سخنرانیهای پر بار ایشان و تبیین مواضع نظام در خطبه های نماز جمعه در قامت امام جمعه موقت در اوایل پیروزی انقلاب فصل دیگری از زندگی این روحانی مبارز است.

در سال ۱۳۶۰ شمسی بنا به در خواست مسئولین سیاسی شهر به مسئولیت عقیدتی سیاسی شهربانی دامغان منصوب می گردد تا در پرورش نیروهای انقلابی و مذهبی در این نهاد همت گمارد. بر این اساس همزمان با خدمت در این نهاد به آموزش دینی برادران سپاه پاسداران و جهاد سازندگی می پردازد و پس از چند سال فعالیت در نهاد شهربانی به سنگر درس و تعیلم در دبیرستانها و دانشگاهها و حوزه های علمیه دامغان روی می آورد تا بتواند در این سنگر نقش اصلی خویش که همان پرورش نیروهای جوان هست بپردازد.

ارتباط مناسب ایشان با نسل جوان و حضور فعال این قشر از جامعه ، در مجالس تفسیر و اخلاق این استاد نمونه شهرستان دامغان ، باعث گردید شاگردان زیادی برای دفاع از مکتب انقلاب و اسلام تحویل جامعه اسلامی گردد.

در دوران دفاع مقدس نیز همواره با رزمندگان مانوس بود. ایشان در این زمینه در دفتر خاطرات خود اینگونه آورده است: ” بارها همراه رزمندگان در خط مقدم و هر جای دیگر به دیدن آنها رفتم. شبهای زیادی با رزمندگان در سنگرها سپری کردم. نمی گویم من رزمنده بودم اما رزمندگان را دوست داشتم.”

عمر این عالم مجاهد مشحون از تلاش و کوشش در راه اسلام و انقلاب است. تبلیغ در مناطق مختلف ، روستاها و شهرهای متعدد و تدریس در تمامی مقاطع دانش آموزی ، دانشگاهی ، حوزوی و نهادهای انقلابی ثمره یک عمر مجاهدت و ایثار این عالم نام آشنای شهر دامغان می باشد.

دست نوشته های فراوانی از مطالعات ایشان آماده چاپ وجود دارد که تا به حال کتاب ” ارشادهای عملی معصومین” به بازار عرضه شده است.

0 Comments