زندگینامه فاضل مجاهد حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن صدراللهی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان9⃣

زندگینامه فاضل مجاهد حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ حسن صدراللهی

حاج شیخ حسن صدراللهی متولد ۱۳۲۹ شمسی اهل روستای حاجی آباد دامغان می باشد که مقاطع ابتدایی را در روستاهای مجاور گذراند.
بخاطر علاقه به اهل بیت (ع) و علوم آل محمد(ص) وارد حوزه علمیه دامغان گردید و مدت چهار سال در مدرسه حاج فتحعلی بیک مشغول تحصیل شد.
سپس در سال ۱۳۵۳ به قم عزیمت کرد و در مدرسه حجتیه ادامه تحصیل داد. در طی این دوران از محضر آیات عظام ، مشکینی ، فاضل لنکرانی ، جوادی آملی ، انصاری و مصباح یزدی دانش آموخت.

در دوران ستمشاهی به علت مخالفت با رژیم طاغوت ممنوع المنبر شد و مورد تعقیب قرار گرفت. ایشان در این زمینه می گوید:
“در دوران قبل از انقلاب شور  خاصی در رابطه با نشر احکام اسلامی داشتم لذا در قم وشهرستانها کلاسهای قرآن وعقائد سیاسی برگزار می کردم. همین امر باعث شد که ساواک مرا تعقیب کند. در کرمانشاه، دزفول، دامغان مورد تعقیب قرار گرفتم  تا اینکه در یزد خدمت شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی (ره) رفتم. مشکل را بیان داشتم که امنیت ندارم ، ایشان پرونده ای ترتیب داد که طلبه یزد هستم. این کار در واقع راه گم کردن برای ساواک بود وهمین کار باعث شد که ساواک نتواند مرا دستگیر کند.”

در اوایل تاسیس جهاد سازندگی مدت کوتاهی مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در جهاد سازندگی دامغان را به عهده داست و در دوران دفاع مقدس سابقه ۶ ماه حضور با عنوان نیروی تبلیغی در قله های حاج عمران ، تنگه شیلر و اهواز را داراست.

مدّت 13سال در دانشگاه ، حقوق ، فقه ، اصول و ادبیّات عرب تدریس کرد و یکی از پژوهشگران جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به شمار می آید.
اینک با کوله باری از تجربه علمی در مرکز فقهی ائمه اطهار وابسته به بیت حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی مشغول پژوهش و تحقیقات است.

علاوه بر شهرت در علم و پژوهش ، بخاطر پذیرفتن مسئولیت در چندین دوره از انتخابات مجمع طلاب ارتباط خوبی با طلاب دامغانی دارد. در چندین سال حضور پربرکت در حوزه علمیه به عنوان یک پدر معنوی سکاندار امور طلاب دامغانی مقیم قم بود و به همین جهت کمتر طلبه ایست که او را نشناسد.

تالیفات و مقالات:
۱- کتاب نغمه های مسموم چاپ جامعه مدرسین
۲- کتاب پاسداشت فقاهت چاپ جامعه مدرسین
۳- ثلات رسائل به زبان عربی
۴- مقالاتی درباره پولشوئی چاپ شده در روزنامه جمهوری اسلامی
۵- مقالاتی فقهی در باب موسیقی ، ازدواج سفید ، طلاق ، تعارض فقه و قانون و شبهات وهابیت در فقه

0 Comments