فاضل مجاهد حجت الاسلام و المسلمین سیّد علی شاهچراغی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

8

فاضل مجاهد حجت الاسلام و المسلمین سیّد علی شاهچراغی

سیدعلی شاهچراغی فرزند مرحوم کربلائی سید طاهر ، از دودمان عترت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع)، متولد ۱۳۳۳ شمسی، در شهر دامغان دیده به جهان گشود.

دوران دبستان را در مدرسه هاتف و منوچهری دامغان می گذراند و در سن دوازده سالگی ، در سال ۱۳۴۵ شمسی به اتفاق پسر عمو و همراه همیشگی خویش، شهید سید حسن شاهچراغی (نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی) جهت فراگیری علوم دینی به شهر قم هجرت کرده و در مدرسه آیت الله گلپایگانی (ره) مشغول به تحصیل می گردد. استعداد و حافظه قوی، به همراه توفیق بهره گیری از محضر بزرگان حوزه علمیه قم، هم چون حضرات آیات، فاضل هرندی، علوی گرگانی، باکویی و بنی فضل در دوره سطح و نیز حضرات آیات، فاضل لنکرانی، نوری همدانی و مکارم شیرازی در مباحث خارج فقه و اصول، فرصتی مغتنم را برای ایشان جهت کسب معارف الهی فراهم می سازد.

اوج گیری نهضت امام خمینی (ره)، برخورداری از اساتید انقلابی و نیز تربیت در خانواده ای شجاع که مفتخر به تقلید و پیروی از خمینی کبیر بوده اند، موجب می گردد هم زمان با تحصیل در حوزه علمیه قم، در مسیر تبلیغ نهضت اسلامی، به سخنرانی و مبارزه علیه رژیم پهلوی اقدام نماید که به ممنوعیت منبر این روحانی آگاه و پیشرو در شهرهای آمل، همدان و رفسنجان منجر می گردد. بیان رسا و خطابه گرم ایشان بر فراز منبر، همراه با تجلیل از امام خمینی (ره) و نهضت اسلامی مردم ایران، موجب می گردد ساواک شهر خمین در صدد دستگیری آقا سید علی برآید که موفق به فرار از دست مأموران امنیتی می شود.

در تاریخ هفدهم خردادماه ۱۳۵۴ ، در حادثه هجوم وحشیانه رژیم فاسد پهلوی به مدرسه فیضیه قم، به همراه شهید سید حسن شاهچراغی و جمعی از دوستان و طلاب این مدرسه دستگیر و به زندان اوین منتقل می گردد. از نکات مهم در این حادثه، سخن محمد حسن ناصری با نام مستعار عضُدی، از افراد ذی نفوذ ساواک می باشد که در جریان ملاقات، به ایشان می گوید: «شما یک خانواده مزاحم برای رژیم هستید؛ هم پدرتان و هم عموهایتان برای رژیم پهلوی ایجاد مزاحمت می کنید.»

حجت الاسلام والمسلمین شاهچراغی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۰ و در سن ۲۸ سالگی ، با حکم حضرت امام (ره) به امامت جمعه شهر دماوند منصوب می گردند و در مدت ۱۳ سال حضور در این شهر، منشأ خدمات شایسته ای گردیدند که تأسیس مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام دماوند و تربیت صدها طلبه فاضل از جمله آن هاست.
این دوران که همزمان با دفاع مقدس می باشد در کنار سنگر نماز جمعه از سنگر جبهه ها غافل نبود. بارها در سنگر جهاد و ایثار حضور یافت و ضمن انجام رسالت دینی باعث دلگرمی رزمندگان اسلام گردید.

در سال ۱۳۷۰ ، به پیشنهاد آیت الله رسولی محلاتی و موافقت مقام معظم رهبری دام ظله، با حفظ سمت، به عنوان قائم مقام ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و نیز مدیر اجرایی این شورا منصوب گردیدند.

هم چنین در سال ۱۳۷۸ با حکم مقام معظم رهبری ادام حفظه الله به نمایندگی معظم له در کشور امارات متحده عربی و امامت جمعه دوبی منصوب شده و موفق می گردند مسجد امام حسین علیه السلام این شهر را به پایگاهی امن و مطمئن برای شیعیان و علاقه مندان خاندان عصمت و طهارت تبدیل نمایند، به گونه ای که اجتماع و استقبال پر شور شیعیان و ایرانیان از برنامه های مذهبی این مرکز فرهنگی، موجب گردید تا حکم ۳ ساله ایشان، از سوی مقام معظم رهبری سه بار تمدید گردد.
سرانجام پس از گذشت یازده سال و با وجود علاقه شدید مردم به ادامه حضور ایشان در آن کشور، از این سمت استعفا داده و به ایران اسلامی مراجعت نمودند تا در میهن عزیزمان به خدمات خویش ادامه دهند.

این بار نیز خدمت در سنگر نماز جمعه و امامت جمعه شهر ری را اختیار نمودند تا پایگاهی که پس از گذشت ۲۰ سال از عمر آن، با خطبه های ائمه موقت جمعه از جمله حضرات آیات غیوری، دری نجف آبادی، امینی و اختری برپا می گردید، با حضور ایشان در ابتدای مرداد ماه سال ۱۳۸۹ ، از امام جمعه ثابت برخوردار گردد و در جوار بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی، پر صلابت تر از گذشته، به عرصه تجلی وحدت و معنویت مردم مؤمن و انقلابی ری و زوار آن حرم مطهر تبدیل گردد.

0 Comments