زندگينامه روحانی مجاهد اب الشهید مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سيد احمد ناصريان

🔹 حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

188

زندگينامه روحانی مجاهد اب الشهید مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سيد احمد ناصريان

سيداحمد ناصريان فرزند مرحوم سيدرضا ، سال ۱۳۱۰ش در روستای عباس آباد دامغان متولد گرديد. مدتی بعد خانواده ایشان ساکن روستای عبدیای دامغان شدند.

بعد از تحصيلات اوليه در دبستان، برای فراگیری علوم دینی وارد حوزه علميه دامغان شد و مدتي بعد راهي شهرستان بهشهر مازندران شده و در حوزه علميه كوهستان نزد عالم وارسته مرحوم آيت الله كوهستاني به تحصيل علوم و معارف عاليه پرداخت.

وی ضمن اشتغال به تحصيل ، در نشر و تبليغ معارف اسلامي و سخنراني در مساجد، مجالس ، منازل ، تعليم احكام و قرآن به مردم كوشا بودند.

در سال ۱۳۲۸ش پس از ازدواج به دامغان باز می گردد و علاوه بر روستاهاي دامغان در شهرهاي مختلف مازندران نيز در امور تبليغي و مجالس مذهبي فعاليت داشتند و گاهی نیز در همان روستای عبدیا فعالیت کشاورزی می نمود.

حجت الاسلام والمسلمین ناصریان در سال ۱۳۴۹ش به تهران مهاجرت مي نمايند. در تهران نيز در هيئتهاي مذهبي و مجالس خانگي در اغلب مناطق تهران مراسم روضه، مرثيه و مولودي خاندان عصمت و طهارت را برگزار می نمود.

این روحانی مجاهد بعد از انقلاب اسلامي در مهديه تهران در جلسات درس مرحوم آيت الله عرفاني، مرحوم آيت الله ايرواني، آيت الله مجتهد شبستري و آيت الله اشرف خلخالي حضور داشتند.

سخنرانی و حمایت از نهضت انقلاب اسلامي و نظریه ولایت فقیه ، در جلسات و محافل از مواضع سیاسی ایشان می باشد.

پسر ارشد ایشان شهید سیدمحمدرضا دوره ابتدایی را در دامغان و دوره دبیرستان را در تهران سپری نموده و از فعالان پرشور و با بینش مکتبی در دوره انقلاب اسلامی بودند.

سال ۱۳۵۷ش، دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه تهران بود. پس از پیروزی انقلاب، از دانشجویان پیرو خط امام و در جریان تسخیر لانۀ جاسوسی، نقش موثری داشت.

این شهید عزیز ، معلم و مدیر مدرسه بود و به عنوان بسیجی به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام شد و در ۲۴ فروردین سال ۱۳۶۲ش در عملیات والفجر ۱ در منطقه فکه به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

شهادت سيدمحمدرضا نه تنها خللي در عزم و اراده این روحانی مجاهد بوجود نمی آورد بلکه او راسخ تر و محکم تر از قبل به دفاع از انقلاب اسلامی و ولایت می پردازد.

اخلاص ، گفتار شيرين ، معاشرت گرم و صميمي وی موجب جذب مردم به ایشان بوده و مردم در مشكلات خود از او دعاي خير طلب می نمودند و با عنايت خداي تعالي حاجت‌ روا مي شدند.

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین ناصریان در ۲۹ آبان ۱۳۸۹ش دار فانی را وداع گفت و در قطعه ویژه والدین شهدا در بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.