زندگینامه روحانی شهید سید ابوالقاسم موسوی دامغانی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

25

زندگینامه روحانی شهید سید ابوالقاسم موسوی دامغانی

سید ابوالقاسم داوود الموسوی ، مشهور به موسوی دامغانی فرزند سید محمد متولد سال 1323 شمسی در روستای حسن آباد از توابع دامغان در خانواده مذهبی به دنیا آمد.

سید از كودكی علاقه ای شدید به فراگیری علوم دینی داشت ، بدین جهت ، پس از گذراندن دوران ابتدایی تحصیل در حسن آباد ، در سال 1337 وارد حوزه علمیه دامغان گردید.

در سال 1341 برای ادامه تحصیل عازم قم شد، و در مدرسه حجتیه ، ساكن گردید. در همین سال لباس مقدس روحانیت به تن كرد و سفرهای تبلیغی اش را آغاز نمود.

وی از ابتدای ورود به شهر مقدس قم ، شیفته امام خمینی (ره)گشت تا آنجا كه مرتب به بیت ایشان رفت و آمد می كرد و اكثر شبها به نماز جماعت آن حضرت حاضر می شد.
در قم از محضر آیات عظام حاج شیخ مرتضی حائری یزدی ، وحید خراسانی ، صالحی مازندرانی ، علی مشكینی ، خزعلی ، شیخ یحیی انصاری شیرازی و فاضل هرندی بهره گرفت.

سید ابوالقاسم از همان ابتدای ورود به قم، در جریان 15 خرداد 42 و شروع نهضت پیروزمند امام خمینی (ره)قرار گرفت و در سخنرانی تاریخی امام درباره کاپیتالیسیون حضور داشت.

ایشان همچنین با تهیه دستگاه تایپ و استنسیل ، اعلامیه های امام را كه از نجف به ایران می آمد، تكثیر می كرد و با ماشین فولكس خود مخفیانه در شهرهای مختلف پخش می نمود. او در شهرها و روستاهای زیادی با سخنرانیهای گرم و افشاگرانه مردم را بیدار و با اهداف امام خمینی (ره)آشنا می ساخت. در این راه بارها دستگیر و به زندان افتاد و مورد بازجویی و شكنجه قرار گرفت.

در یكی از راهپیماییها كه طلاب و علما و دیگر اقشار مردم به سوی منزل آیت اللّه حسین نوری همدانی در حركت بودند، مقابل مزار شیخان كه رسیدند، مزدوران رژیم، به سوی مردم تیراندازی كردند، و عده ای شهید و مجروح شدند. در آن گیر و دار كه هر كسی برای نجات جان خود می كوشید، شهید موسوی، مجروحین را جمع آوری و به بیمارستان كامكار می رسانید و در راه نجات آنها تلاش می کرد.
در پیروزی انقلاب در مدرسه علوی حضور داشت و در خدمت امام (ره) و انقلاب به فعالیت مشغول بود.

شهید موسوی روز اوّل اسفند ۱۳۶۴ با پنجاه تن از شخصیتهای مملكتی و یاوران انقلاب ، كه در میان آنان حجت الاسلام شهید حاج شیخ فضل اللّه محلاتی نماینده امام (ره) در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هفت تن دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله روحانی شهید سید حسن شاهچراغی ، و چند تن از قضات دادگستری وجود داشتند ، در حالی كه به جبهه ها در پرواز بودند ، در نزدیكی اهواز از سوی دو فرزند جنگنده متجاوز عراقی مورد حمله قرار گرفتند و در منطقه ویسی در 25 كیلومتری شمال اهواز به شهادت رسیدند.

سوابق اجرایی:
۱- فعالیت و راه اندازی كمیته انقلاب اسلامی دامغان در سال 1358 شمسی
۲- تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دامغان
۳- مشارکت در تشكیل دادگاه انقلاب دامغان
۴- حاكم شرع دادسرای انقلاب اسلامی
۵- از موسسین جهاد سازندگی دامغان.
۶- نماینده امام (ره)در هیأت هفت نفره احیاء و واگذاری زمین استان سمنان
۷- نماینده امام (ره)و امام جمعه رامهرمز از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ شمسی
۸- نماینده مردم رامهرمز در مجلس شورای اسلامی، در دوره دوم مجلس