تالیفات طلاب و فضلای دامغانی – کتاب شرح الموجز فی اصول الفقه (مقدمات فهم نظام اجتهادی امام خمینی قدس سره)

تالیفات طلاب و فضلای دامغانی
شماره 386

کتاب شرح الموجز فی اصول الفقه (مقدمات فهم نظام اجتهادی امام خمینی قدس سره)

💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی مقدسی
تعداد صفحات: ۳۲۸
قطع: رقعی
سال نشر: ۱۴۰۲
ناشر: انتشارات خویی

🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺

نویسنده در این کتاب یک دور مفاهیم تصوری علم اصول را به دقت تبیین نموده است. این کتاب اگرچه با نام «شرح الموجز» منتشر شده است؛ ولی مطالب آن صرفاً شرح محتوای کتاب «الموجز» نیست؛ بلکه در این کتاب تصویر صحیحی از ساختار علم اصول و مفاهیم این علم ارائه گردیده است؛ نکتۀ حائز اهمیت این است که در بخش های مختلف کتاب، مباحث اصولی با نگاهی بر دیدگاه دقیق حضرت امام خمینی (ره) و رویکرد اجتهادی ایشان تبیین شده است؛ لذا این کتاب برای کسانی که در صدد آشنایی با نظام اجتهادی حضرت امام هستند نخستین گام محسوب می شود.
یکی دیگر از مزیت های این کتاب، رعایت مراحل منطقی یادگیری علم است؛ یعنی شروع از «مطلب ما»ی علوم. این ویژگی سبب می‌شود که کسانی که یادگیری علم اصول را با این کتاب آغاز می کنند، در بین اصطلاحات و مفاهیم این علم سردرگم نشوند و علاوه بر یادگیری مفاهیم این علم، ارتباط ساختاری مفاهیم را نیز بیاموزند.
از آنجایی که علم اصول «زبان شناسی فهم دین» است، استخراج آموزه های اسلامی نه تنها در ابواب فقه مصطلح؛ بلکه به دست آوردن دیدگاه‌های دین در علوم انسانی نیز نیازمند این علم است؛ لذا در این کتاب مقدمات حرکت در این مسیر دشوار ارائه گردیده است.