زندگینامه فرهیخته جانباز حجت الاسلام و المسلمین شیخ لطف الله خراسانی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان2⃣1⃣

زندگینامه فرهیخته جانباز حجت الاسلام و المسلمین شیخ لطف الله خراسانی

لطف الله خراسانی در سال ۱۳۳۷ در روستای خورزان بدنیا آمد. مقاطع ابتدایی را در روستای خود گذراند و در سال ۱۳۵۳ وارد حوزه علمیه دامغان گردید. در این دوران از محضر اساتید محترم آقامیرزا حسین ترابی ، نصیری ، خدایی و شیخ محمد ترابی بهره گرفت.

در سال ۱۳۵۶ به قم مهاجرت کرد و از حضرات آقایان ممدوحی ، ستوده ، وجدانی فخر و اعتمادی دروس مکاسب و رسائل و کفایتین را آموخت و در دروس خارج آیات عظام فاضل لنکرانی ، مکارم شیرازی ، وحید خراسانی و جوادی آملی حضور فعال داشت.

با تبعید حضرت آیت الله خزعلی (ره) به دامغان با حضور در درس تفسیر ایشان به مباحث تفسیری علاقه مند گردید و همزمان در این جلسات وارد عرصه فعالیتهای سیاسی پیروزی انقلاب گردید.

در توزیع نوارهای سخنرانی امام (ره) و جذب نیروهای جوان به حلقه انقلابیون نقش به سزایی در منطقه خورزان ایفا کرد و بخاطر حضور فعال در راهپیماییهای قم به دستگیری ساواک در می آید و ضمن شکنجه به مدت بیست روز به زندان می افتد. در تظاهرات ۱۱ محرم دامغان شرکت داشته و خاطرات زیادی از آن روز بخاطر دارد.

در دوران دفاع مقدس یکی از پر کارترین روحانیون دامغانیست که در کنار سنگر تحصیل و علم ، سنگر دفاع مقدس را نیز رها نکرد. سابقه حضور در عملیاتهای فتح المبین ، بیت المقدس ، محرم ، خیبر ، والفجر مقدماتی ، والفجر ۸ ، کربلای ۴ ، کربلای ۵ و عملیات پیروزمندانه مرصاد به عنوان نیروی رزمی – تبلیغی را در کارنامه ایثارگری خود دارد و در این عملیاتها از نزدیک با شهید احمد متوسلیان و شهید بابائی ملاقات داشته و در زیر پرچم فرماندهی آنها لباس رزم به تن کرده بود.

حضور پر شور این رزمنده دلاور در مرزهای داخلی خلاصه نگردید بلکه پس از عملیات بیت المقدس همراه تیپ محمد رسول الله (ص) عازم لبنان گردید و در دفاع از بیروت مقابل رژیم غاصب صهیونیستی جنگید.

سه بار مجروحیت در عملیاتهای فتح المبین ، والفجر ۸ و بیت المقدس باعث گردید تا ایشان در زمره جانبازان جنگ تحمیلی نائل آید و با پنجاه درصد جانبازی در طی ۳۷ ماه حضور در دفاع مقدس اسم خود را در زمره نام آوران دفاع مقدس به ثبت برساند.

در بعد علمی توانست مدرک سطح چهار حوزه علمیه را کسب نماید و با پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی همکاری فعالی داشته باشد.

سوابق اجرایی:
۱- دو دوره نمایندگی مجمع طلاب و فضلای دامغانی مقیم قم
۲- رئیس دانشگاه علوم قرآنی دامغان
۳- مسئول بخش پژوهش علمی پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی

تالیفات و مقالات:
۱- همکاری در تالیف کتاب فرهنگ قرآن (۳۳ جلد)
۲- همکاری در تالیف دائره المعارف قرآن( ۱۵ جلد)
۳- تالیف کتاب فرهنگ آفرینی قرآن
۴- تالیف کتاب وحیانیت الفاظ قرآن ( در دست چاپ)
۵- مقالات چاپ شده در زمینه بهسازی اخلاق مبلغان ، اعتکاف ، غزوه احد ، غزوه بدر ، حضانت و ربا

0 Comments