زندگینامه ابوالشهید ، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی اکبر سلطانی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

133

زندگینامه ابوالشهید ، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی اکبر سلطانی

علی‌اکبر سلطانی، فرزند محمّدرضا، سال ۱۳۱۲ش دیده به جهان گشود. دروس مکتب خانه را نزد مرحوم قاضی و فاضل در تویه دروار(روستای تویه) دامغان فراگرفت و سپس برای فراگیری علوم دینی وارد حوزه علمیه مشهد شد.

دروس مقدّمات و سپس دروس سطح را نزد حضرات آیات: شیخ میثم مهدوی‌ نیشابوری، شیخ محمّد مدنی‌ گنابادی ، ادیب نیشابوری ، شیخ کاظم مهدوی‌ دامغانی ،شیخ علی اکبر علیزاده ، حاج میرزا احمد مدرسی ، شیخ هاشم قزوینی ، صدرزاده و میلانی فراگرفت. وی مدتی با مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای مدظله العالی همکلاسی و همدوره بودند.

در سال ۱۳۳۶ش به تویه‌دروار برگشت و به تبلیغ و اقامة نماز جماعت پرداخت.

در دوران رژیم طاغوت، بخاطر مقاومت و دفاع از حق مردم در ممانعت انتقال آب تویه دروار به جاهای دیگر ، عوامل رژیم این مسئله را سیاسی قلمداد نمودند و او را به مدت ۲ ماه به نهاوند تبعید کردند.

در دوران اوج خفقان رژیم منحوس پهلوی، در خفاء عده ای را با نهضت امام خمینی رحمت الله علیه آشنا می نمود و نسبت به توزیع اطلاعیه های حضرت امام(ره) در بین مردم همکاری می کرد.

ایشان طی دو مرحله در جبهه و در جمع جهادگران دامغانی حضور پیدا کردند و فعالیت های فرهنگی تبلیغی در بین نیروهای رزمنده داشتند.

فرزند ایشان ، طلبه بسیجی شهید محمود سلطانی در سال ۱۳۶۰ به فیض شهادت نائل آمد و ارتفاعات بازی دراز منطقه سرپل ذهاب مفقود الاثر شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ علی اکبر سلطانی سالها با کمیته امداد امام خمینی برای خدمت رسانی به محرومان همکاری نمود و به مدت سه سال نیز دفتر عقد و ازدواج داشت.

روحانی ثابت در دهستان تویه دروار بود که دارای پنج روستا را تحت موشش داشت. او در منبر و روضه خوانی توانا بود.

این روحانی مجاهد پس از عمری خدمت عاشقانه در راه خالق متعال ، در شب عرفه در سال ۱۳۹۲ ش دارفانی را وداع گفت و در امامزاده روستای تویه به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد.