زندگینامه ابوالشهید حاج شیخ محمدصادق صرفی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

78

زندگینامه ابوالشهید حاج شیخ محمدصادق صرفی

محمد صادق صرفی فرزند حاج شیخ علی اکبر متولد سال 1299 هجری شمسی در روستای عبدیاء از توابع شهرستان دامغان در خانواده‌ای روحانی متولّد شد. یکسال بعد همراه خانواده به وطن اصلیشان ، روستای شریف‌آباد دامغان مهاجرت نمود.

زبان فارسی و قرائت قرآن را نزد پدر آموخت و دوران نوجوانی را نزد عموی بزرگوارش ، مرحوم حاج شیخ ملاّ علی‌اصغر که از روحانیت برجسته آن دیار بود به تحقیق و تحصیل علوم دینی پرداخت.

با فوت پدر در دوران جوانی همزمان با تحصیل علوم دینی مسئولیت برادران و خواهران خود را نیز عهده دار گردید و در کنار تبلیغ دینی و تحصیل مجبور به کار و تلاش نیز گردید.

پس از مهاجرت به شهر دامغان در سال ۱۳۳۰ شمسی ، مدتی نیز برای فراگیری شغل ساعت‌سازی به تهران رفت و کم‌کم در شهر به صرفی ساعت‌ساز معروف شده و جزو معتمدین گردید.

در عین حال هرگز از رسالت طلبگی خود غافل نگردید و علاوه بر اعزام به مناطق شمالی کشور از جمله شهرستان گرگان در ماههای مبارک رمضان و محرم ، در دامغان نیز به تشکیل هیئت قرائت قرآن همت گمارد که ثمره آن پس از پنجاه و پنج سال هنوز باقیست و آن جلسات قرانی همچنان ادامه دارد.

در پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، به طور فعّال در فعالیتهای سیاسی شرکت داشت و بعد از به ثمر نشستن انقلاب اسلامی علاوه بر دفاع از جایگاه ولایت و رهبری ، با اعزام فرزندان خود به جبهه ها حق خود را به انقلاب ادا کرد و در نهایت با شهادت فرزند برومندش شیخ حسن صرفی در عملیات کربلای ۵ نام خود را در دفتر پدران شهید به ثبت رساند.

فرزندش حاج علی صرفی نیز در دفاع مقدس به مقام جانبازی نائل شد و سرانجام در حادثه منا به شهادت رسید.

سرانجام دفتر زندگی این یار انقلاب و رهبری بر اثر کهولت سن در خرداد 1389 بسته شد و روحش در جوار فرزند شهیدش ماوا گرفت.