زندگینامه ابوالشهید شیخ احمد موقنییان

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

114

زندگینامه ابوالشهید شیخ احمد موقنییان

احمد موقنییان فرزند ملا شعبان، سال ۱۳۰۲ش در خانواده ای مذهبی در کلاته دامغان دیده به جهان گشود.

دوره ی ابتدایی را درروستای کلاته گذراند. هوش سرشار وی باعث می شد که معلم اکثر اوقات کلاس و مدرسه را به او واگذار کند و او نیز از عهده ی کار بخوبی بر می آمد. در یادگیری علوم مذهبی واطلاعات قرانی بسیار کوشا و در محضر پدر در این خصوص شاگردی نمود ؛ هر مطلب را فقط با یکبار شنیدن یا خواندن کاملا حفظ می شد ، علاوه بر آن از کتب دینی و سخنرانی خطبای شهیر همانند آیات عظام: نصیری ، مشکینی ، دستغیب و… بهره مند می شد.

در آن زمان تعداد روحانی خیلی کم بود ، مردم برای انجام کارهای دینی به ایشان که منحصر به فرد در توانایی انجام این امور بودند مراجعه می کردند.

بیان احکام ، آموزش قرآن ، مداحی و اجرای تعزیه از اول جوانی از جمله فعالیتهای ایشان در منطقه به حساب می آید. از آنجا که صادق و امین مردم بود کارهای اسنادی محل هم با ایشان بود.

آشنایی ایشان به احکام و معارف اسلامی و اعتماد مردم روستا به وی از یک طرف و نیاز روستای کلاته به یک ملای محلی که نیاز مردم را به مسائل دینی و شرعی برطرف نماید از طرف دیگر باعث شد در سال ۱۳۴۸ش با تقاضای مردم ملبس به لباس روحانیت شود. ایشان با پذیرش آن ، فعالیت خویش را در جهت نشر معارف اسلام ناب آغاز نمود و با اقامه نماز جماعت، بیان احکام و روضه خوانی ، اقامه نماز میت و… در روستا تا پایان عمر شریف خود در این مسیر تلاش خالصانه نمود.

در دوران دفاع مقدس با آنکه از کهولت سن برخوردار بود، برای انجام وظیفه ی تبلیغ از طریق جهادسازندگی به جبهه اعزام شدند.

فرزند بزرگوارش ، محمد حسن که در دوران مبارزه با رژیم طاغوت در یکشنبه خونین مشهد در ۱۰ دیماه ۱۳۵۷ مورد اصابت گلوله دژخیمان قرار گرفت و پایش از زانو قطع شده بود ، در دوران دفاع مقدس نیز در جبهه حضور داشت و در سال ۱۳۶۵ در منطقه عملیاتی حاج عمران به فیض شهادت نایل آمد و آسمانی شد.

حجت الاسلام شیخ احمد موقنییان در اواخر عمر با برکتشان پس ازگذران چند سال بیماری در مهرماه ۱۳۸۸ ش به لقای جانان شتافت ودر روستای کلاته رودبار به خاک سپرده شد.

,,روحش شاد و یادش گرامی باد.,,