زندگینامه روحانی مجاهد ابوالشهید مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر تقوی

🔹 حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

214

زندگینامه روحانی مجاهد ابوالشهید مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید جعفر تقوی

سیدجعفر تقوی فرزند خطیب شهیر منطقه دامغان مرحوم حاج سید باقر تقوی ، سال ۱۳۱۳ش در روستای فرات دامغان به دنیا آمد.

پس از فراگیری خواندن و نوشتن برای سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف وارد حوزه علمیه دامغان شد و در مدرسه حاج فتحعلی بیک سکنی گزید. دروس مقدمات را در محضرمرحوم آیت الله میرزا آقاترابی ، مرحوم آیت الله عالمی و…شاگردی نمود.

برای ادامه تحصیل به شهر مقدس مشهد هجرت نمود و در جوار مضجع نورانی و با صفای ثامن الحجج حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام رحل اقامت گزید و از اساتید آن حوزه کهن مدتی بهره برد. ایشان پس از ازدواج برای تبلیغ معارف بلند اسلام ناب و مکتب اهل بیت علیهم السلام به تهران هجرت نمود و ساکن آنجا شد.

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین تقوی در سنگر امامت جماعت مسجد جابری منطقه ۱۴ به تبلیغ دین و نشر احکام الهی مشغول و در شمار روحانیون تهران فعالیت می نمود.

در دوران مبارزه با رژیم طاغوت اهالی محله شکوفه و نماز گزاران مسجد جابری را برای شرکت در تظاهرات ها علیه رژیم منحوس پهلوی تهییج و همراهی می نمود و امضای ایشان را می توان در پای اطلاعیه های جمعی از روحانیون تهران علیه جنایات رژیم آمریکایی پهلوی قبل از پیروزی نهضت مشاهده نمود.

این روحانی مجاهد در دوران دفاع مقدس طی دو مرحله اعزام به جبهه همراه نیروهای رزمنده تهران در مناطق عملیاتی جنوب بعنوان روحانی و مبلغ حضور داشته است.

فرزند ایشان شهید سید حسین تقوی متولد سال ۱۳۴۵ش در منطقه عملیاتی فاو در سال ۱۳۶۵ش به فیض عظمای شهادت نائل آمد و مزارش در بهشت زهرا تهران زیارتگاه عاشقان شهید و شهادت است.

تاسیس صندوق قرض الحسنه و درمانگاه امام مجتبی عليه السلام و تاسیس هیئت دامغانی های مقیم تهران با مرکزیت منطقه شوش از باقیات الصالحات و آثار به یاد ماندنی این روحانی گرانقدر است.

این روحانی محجوب بر اثر تصادف در سال ۱۳۶۱ش به رحمت الهی واصل گردید و در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

کتابخانه ایشان که دارای کتب فراوانی بوده پس از فوت به مدرسه عالی شهید مطهری اهداء شد.

روحش شاد و همنشین اجداد طاهرینش باد.