زندگینامه ابوالشهید ، روحانی مجاهد حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد افضلی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

134

زندگینامه ابوالشهید ، روحانی مجاهد حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد افضلی

شیخ محمد افضلی فرزند علی ، سال ۱۳۱۸ش در دهستان تویه دروار دامغان (تویه) به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب خانه و مدرسه همان روستا به اتمام رساند.

مدتی کمک کار پدر در امور کشاورزی بود و در سن حدود ۱۹ سالگی برای فراگیری علوم دینی وارد حوزه علمیه دامغان و در مدرسه موسویه به مدت ۵ سال از محضر اساتید گرانقدر این حوزه حضرات آیات: نصیری ، ترابی ، عالمی و خدایی بهره برد.

سپس برای ادامه تحصیل به شهر مقدس مشهد هجرت نمود و در جوار مضجع نورانی حرم با صفای حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام در مدرسه میرزا جعفر رحل اقامت گزید.

در مدت ۱۴ سال حضور در حوزه مشهد دروس ادبیات ، فقه و اصول را در محضر اساتید عظام: ادیب نیشابوری ، هاشمی ، سبزواری و… تلمذ نمود. اوائل سال ۱۳۵۷ش برای نشر معارف بلند اسلام ناب و مکتب اهل بیت علیهم السلام به شهرستان شاهرود هجرت نمود.

آن ایام مصادف بود با قیام همه جانبه مردم علیه پلیدی های رژیم منحوس پهلوی که ایشان نیز در تظاهرات های مردم در شهرستان شاهرود شرکت می نمود.

این روحانی مجاهد در دوران دفاع مقدس طی چند مرحله به جبهه اعزام شد و در مناطق عملیاتی خرمشهر ، مناطق سرپل ذهاب و غرب کشور در جمع رزمندگان حضور پیدا کرد. ایشان ۶ ماه سابقه حضور در جبهه را در کارنامه ایثارگری خود به ثبت رسانده است.

فرزند ایشان ، دانشجوی بسیجی شهید علی افضلی طی دو مرحله مجروح و در سال ۱۳۶۵ در پنجوین عراق شربت شهادت نوشید و آسمانی شد. مزار مطهر این شهید در شاهرود می‌باشد.

حجت الاسلام و المسلمین افضلی برای تبلیغ در ایام ماه مبارک رمضان و محرم به روستاهای شاهرود ، دامغان و برخی مناطق مازندران سفر نموده است.

همچنین ۱۳ سال در لشکر ۵۸ تکاور ارتش در شاهرود به تبلیغ و تدریس دروس معارف اسلامی مبادرت داشته است.

ایشان در درس خارج فقه مرحوم آیت الله نجفی ، مرحوم آیت الله اشرفی و حجت الاسلام والمسلمین امینی به مدت ۶ سال در شاهرود شرکت می نمود. وی امام جماعت مسجد امام حسین علیه السلام شاهرود نیز می باشد.

این روحانی فاضل در عرصه پژوهش نیز فعال بوده که آثار و تالیفات چاپ شده ایشان عبارتند از:
۱. بوستان افضلی در دو جلد؛
۲. عرشیان(چهارده معصوم علیهم السلام )؛
۳. نکته های قرآنی.
آثار دیگر از ایشان آماده چاپ می باشد.