زندگینامه روحانی شهید سید محمد موسوی

حماسه سازان همیشه جاوید روحانیت دامغان

23

🔹 زندگینامه روحانی شهید سید محمد موسوی

شهید حجت الاسلام سید محمد موسوی فرزند سید عبدالله از روستای حداده دامغان در روز پنجم فروردین 1341 چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را با هوش و ذکاوت سرشار خدادادی سپری کرد. در دوران دبیرستان بود که انقلاب عظیم اسلامی به پیروزی رسید.

قبل از پیروزی انقلاب او هم مانند دیگر عاشقان و یاران امام خمینی(ره) در انجام وظیفه الهی و شناساندن اسلام واقعی به وسیله پخش اعلامیه‌ها و نوارهای امام و شرکت در تظاهرات خیابانی تلاش فراوانی داشت.

سال دوم دبیرستان بود که تصمیم گرفت شور انقلابی‌اش را با شعور دینی همراه سازد و از سرچشمه زلال فقه آل محمد صلّی الله علیه و آله بهره‌مند گردد. لذا بار سفر بست و در مدرسه علمیه امام باقر علیه السلام قم مشغول به تحصیل شد.

با شروع جنگ تحمیلی وظیفه سنگین‌تری را بر دوش خویش احساس کرد و سر از پا نشناخته به جبهه شتافت. این بار می‌بایست با تبلیغ اسلام از مرزهای عقیدتی و با سلاح جنگی از مرزهای خاکی این میهن دفاع کند. این روحانی بسیجی هفت بار به جبهه عازم شد و در مجموع مدت 40 ماه سابقه جبهه را در کارنامه دفاع مقدس خود دارد.

شهید موسوی در عملیات بدر از ناحیه پا مجروح می‌شود و چند ماهی در بیمارستان بندرعباس و تهران بستری می گردند. قبل از آخرین رفتنش هنگام خداحافظی می‌گوید: «این بار سفرم کوتاه خواهد بود و یک هفته بیشتر طول نخواهد کشید» و درست در همان روزی که خود قبلاً اظهار کرده بود یعنی در 22 بهمن سال 1364 در عملیات والفجر8 در کنار اروندرود با اصابت ترکش به ندای الهی لبیک گفت.

همسر شهید می‌گوید: ” شبی مهمان داشتیم و پولی برای تهیه وسایل پذیرایی نداشتیم. شهید به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها مشرف شده و مشغول نماز خواندن می‌شوند. بعد از نماز متوجه می‌شوند مبلغی پول در جیب‌شان قرار گرفته است و با آن پول وسایل مورد نیاز را خریداری می‌کنند. جالب این که تا مدت‌ها از این وسایل استفاده می‌کردیم ولی تمامی نداشت. روزی علت را از شهید موسوی جویا می‌شوم و شهید می‌گوید: چیزی را که بی بی سلام الله علیها دهد برکت دارد و تمامی ندارد.”