تالیفات طلاب و فضلای دامغانی – کتاب جمال خرد پویا در منظر قرآن کریم

تالیفات طلاب و فضلای دامغانی
شماره 264

کتاب جمال خرد پویا در منظر قرآن کریم
Die Schönheit der evolutionären Vernunft in koranischer Vision

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

با نوشته ها و همکاری اساتیدی از دانشگاه الازهر مصر ؛ دانشگاه استامبول و آنکارای ترکیه، دانشگاه کالسروهه آلمان و با مقدمۀ حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید محمد ناصر تقوی در سال 2010 در آخن به چاپ رسید.
از جمله مقالات این کتاب می توان به مقاله پروفسور هیوبرتوس مینارک با عنوان “فراموشی حیوانات در مسیحیت” و نیز مقاله حسن الکندی تحت عنوان “زنبور ؛ مخلوق حکمت زیبا ” و نیز مقالۀ دکتر کلاوس کلیر با عنوان “در دنیا آنگونه باش که گویی غریب هستی” اشاره کرد.

در مقدمۀ نسبتا” طولانی دکتر تقوی بر این کتاب، با ذکر اینکه در قرآن کریم در بیش از پنجاه آیه به جمال ، زیبایی و زینت اشاره شده است ؛ به مفهوم گسترده زیبایی در فرهنگ اسلامی پرداخته شده است . در این مقدمه آمده است: “معنای زیبایی آفرینش و زیبایی مخلوقات در فرهنگ اسلامی عمیق تر و وسیع تر از مفهوم ساده زیبایی است بلکه ناظر به 《تناسب》 است. زیبایی آفرینش و مخلوقات بدین معناست که تمام مخلوقات با اجزایی متناسب و متعادل خلق شده اند ، آنهم در غایت تناسب و نهایت کمال برای خود آن موجود.”

وی در ادامه با تاکید بر این که این زیبایی ، تناسب و اعتدال در جهان ، انعکاسی از زیبایی آن زیبای مطلق (خداوند) است اضافه میکند که به همین دلیل ” عرفای اسلامی در تفسیری عارفانه همۀ این جهان و مخلوقات و موجودات آنرا “وجود مرآتی” (وجود آینه ای) حضرت حق می دانند که تصویری از آن ذات زیبا را به نمایش گذاشته اند و آن زیبای مطلق، تجلیاتش همیشه زیبا خواهد بود.”

در ادامه این مقدمه به نمونه هایی کوتاه از نگاه زیبا شناسانۀ قرآن در آیات و نیز در لابلای روایات و میراث فلسفی اسلامی دارد. این مقدمه با اشعاری از ” گوته” در دیوان غربی شرقی اش در مورد قرآن شروع می شود و با اشعاری از “روکرت” پایان می پذیرد.

لازم به ذکر است که بخشی از این کتاب به صورت مصوّر بوده و در آن عکسهایی مرتبط با آیات قرآن و روایات اسلامی با متن عربی و ترجمه آلمانی آنها آورده شده است که نویسندگان این کتاب – خانم کارولا باومن و نینا اولریش – یاد آور شده اند که در این بخش ها از مطالب کتاب حقوق حیوانات در اسلام (نوشته دکتر تقوی / 2007) استفاده کرده اند.