تالیفات طلاب و فضلای دامغانی – کتاب افسانه سیاه

تالیفات طلاب و فضلای دامغانی

شماره 149

کتاب افسانه سیاه

✨✨✨✨✨✨✨✨

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین جواد مزینانی
موضوع: تاریخ
تعداد صفحات: 108
قطع کتاب: جیبی
سال چاپ: 1384
ناشر: دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها)

🌼🍀🌼🍀🌼🍀🌼🍀

این کتاب از دو بخش «کاوش غارتگرانه» و «افسانه سیاه» تشکیل شده است.
در بخش اول، مترجم در مقدمه ای تفصیلی به ماجرای فتح و اشغال آمریکای لاتین در قرن پانزدهم میلادی می پردازد و بخش دوم یعنی «افسانه سیاه» یکی از این اسناد تاریخی مهم و اثرگذار است که در حقیقت، نامه یک کشیش اسپانیایی به پادشاه وقت امپراطوری اسپانیاست و این نام را نیز خود او در نامه اش استفاده کرده است.

این کشیش سرشناس مسیحی به روایت وقایعی می پردازد که فاتحان با ورود به قاره تازه شناخته شده، با آن رو برو می شوند و خود نیز در اکثر آن حوادث حضور داشته است.
این نامه بلند بالا، در حقیقت سیاهه جنایات اروپائیان در آمریکای لاتین بوده و عمق فجایع ذکر شده در آن باعث شد که پس از انتشار آن در بین محققان و مورخان بین المللی، به «افسانه سیاه» معروف شود.

در بخشی از مقدمه مترجم می خوانیم: امروزه، کودکان ما یاد گرفته اند در جواب این سئوال که «کاشف آمریکا کیست؟» بی درنگ پاسخ دهند: «کریستف کلمب». اگر اکتشاف را دارای بار معنایی مثبت بدانیم، کلمب را فردی نمونه و کشف بزرگ وی را خدمت به بشریت بدانیم و خطر پذیری وی در پیمودن راه نرفته را نوعی فداکاری قلمداد کرد، اما با در نظر گرفتن برخی اسناد معتبر به جای مانده از حاضرین در صحنه اکتشاف آمریکا!، انسان جویای حقیقت نیز متوجه می شود که زوایای پنهان این حادثه، می تواند اذهان عمومی را زیر سئوال ببرد و چه بسا 180 درجه نتیجه را عوض کند و به جای «اکتشاف» باید گفت «اِشغال».